sâmbătă, 2 februarie 2008

REMIZA INTRE COLEGI / MINERUL LUPENI - MINERUL MEHEDINTI 1-1

Foşti coechipieri în Valea Jiului, Marin Tudorache şi Cornel Mihart s-au întâlnit în această dimineaţă, pe terenul de la Herculane, ca adversari. Amicalul disputat între echipele antrenate în prezent de cei doi ex-divizionari A de la Jiul Petroşani s-a încheiat nedecis, scor 1-1. Oltenii din Liga a III-a au deschis scorul în minutul 60, prin juniorul Galbenu, divizionara secundă egalând, din penalti, prin Diaconescu, 18 minute mai târziu. La finalul partidei de verificare, Tudorache a avut numai cuvinte de laudă la adresa jocului prestat de fostul său coleg, acum antrenor-jucător la Minerul Mehedinţi. „Dacă ar juca în Liga a II-a, Mihart ar fi unul dintre cei mai buni fundaşi eşalonul secund. Pentru o scurtă perioadă, am fost şi antrenorul lui, la Jiul, iar acum am rămas impresionat şi de jocul echipei sale, care are forţa să atace promovarea. Poate la anul vom fi adversari în eşalonul secund”, a spus Tudorache. Sambata, de la ora 11 şi tot la Herculane, unde echipa hunedoareană efectuează cantonamentul de iarnă, Minerul Lupeni va întâlni colega de seria FC Drobeta, iar duminică va juca cu Alro Slatina. Pentru Cornel Mihart şi Minerul Mehedinţi, grupare la care fostul căpitan al Jiului Petroşani este antrenor-jucător, amicalul cu Minerul Lupeni a fost ultimul înaintea plecării în cantonamentul din Serbia, programat pentru miercurea viitoare, la Donji