joi, 26 martie 2009

Barca se apropie

În Primera Division, diferenţa dintre Real Madrid şi FC Barcelona s-a redus la numai 4 puncte. Rezultatele etapei 29:

Real Madrid - Valencia 2-3 (Raul 2 respectiv Villa 2, unul din penalty şi Arizmendi). Deşi au evoluat bine, întorcând de la 0-1 şi conducând cu 2-1 pe tabelă, gazdele nu au ştiut să profite şi s-au văzut surprinse de o echipă în mare revenire de formă. Cannavaro a provocat un penalty inutil, iar Higuain a irosit o ocazie monumentală. Omul meciului a fost portarul Valenciei, Hildebrand.

Barcelona - Valladolid 4-1 (Etoo, Iniesta, Bojan 2 respectiv Sesma - penalty). Din nou fără Ronaldinho, catalanii s-au dezlănţuit în repriza secundă, după primele 45 de minute rezultatul fiind egal, 1-1. Reuşita vizitatorilor a căzut după o lovitură de la 11 m inexistentă, iar al treilea gol al Barcei după un ofsaid nesemnalizat.

Athletic Bilbao - Getafe 1-0 (Etxeberria). Getafe şi-a rupt o serie fastă, de 12 meciuri fără înfrângere.

Osasuna - Betis 0-1 (Mark Gonzalez). La gazde, Delporte s-a accidentat, iar Javi Garcia a fost eliminat în min. 90.

Racing - Recreativo 2-0 (Orteman, Smolarek). Eliminarea lui Caceres de la oaspeţi a contat enorm în economia jocului.

Murcia - Espanyol 4-0 (Ivan Alonso - 2, unul din penalty, Abel - penalty, Richi). Una din surprizele etapei, în special prin proporţiile scorului.

Levante - Villareal 1-2 (Miguel Angel respectiv M. Fernandez, Franco). „Submarinul galben” a obţinut încă o victorie şi vine puternic din urmă, fiind la 2 puncte de Barca şi la 6 puncte de Real.

Zaragoza - Almeria 1-1 (Oliveira respectiv Negredo). Oaspeţii au egalat în penultimul minut. Gabi (Zaragoza) a văzut cartonaşul roşu.

Sevilla - Atletico Madrid 1-2 (Diego Capel respectiv Maxi Rodriguez, Aguero). Victorie mare a madrilenilor. Maresca (Sevilla) a fost eliminat pentru un cap aplicat în faţa lui Aguero. Ulterior, acesta şi-a cerut scuze.

Mallorca - Deportivo 1-0 (Arango). Duel pentru puncte de aur, între două echipe din jumătatea inferioară a clasamentului.